CrossFit, fitness uzmanları tarafından geliştirilen yeni bir antrenman metodudur.

Her bir çalışma, bir öncekinden farklıdır. Dolayısıyla her antrenman farkli bir engeli asmaya benzer.

Vücut bir bütün olarak çalışır. CrossFit, geleneksel vücut geliştirme aletleriyle yapılan çalışmalarda olduğu gibi çalıştırılan kası izole etmez. CrossFit yaparken uygulanan hareketleri günlük yaşantımızda da kullandığımız için, alınan sonuçlar daha etkilidir.

Vücudu ancak büyük efor sarf ederek üstesinden gelinebilecek hareketlere hazırlamasından öte, ilk günden itibaren kişinin fiziksel formunda anlamlı gelişmeler gözlemlenir. Her gün yeni zorluklar aşılır.

CrossFit, birkaç farklı hedefe ulaşılmasında yardımcı olur (kilo vermek, kasların güçlenmesi ve biçimlendirilmesi, kardiyovasküler fitness seviyesinin artırılması) çünkü amacımız; bazı fiziksel becerilere yoğunlaşmaktan ziyade, her fiziksel beceriyi aynı şekilde optimize etmektir. Böylece kişi en formda haline ulaşmanın yanı sıra, her türlü engeli aşmaya hazır hale gelir.

Kardiyovasküler Dayanıklılık: Vücuttaki organların oksijeni alma, kullanma ve salma becerisi

Metabolik Dayanıklılık: Vücuttaki sistemlerin enerjiyi işleme, iletme, saklama ve kullanma becerisi

Kuvvet: Bir kas grubunun performans gösterebilme becerisi (belirli bir egzersizi yapabilme becerisi)

Esneklik: Bir eklemin hareket genişliğini artırma becerisi

Güç: Bir kas grubunun, belirli bir hareketi mümkün olan en kısa sürede tamamlayabilme becerisi

Hız: Bir hareketi mümkün olan en kısa sürede ve en fazla tekrar sayısıyla tamamlayabilme yetisi

Koordinasyon: Birkaç farklı hareketi tek bir harekette birleştirebilme becerisi

Çeviklik: Hareketler arasındaki geçiş süresini azaltabilme becerisi

Denge: Vücudun ağırlık merkezini destek noktasına göre kontrol altında tutabilme becerisi

Ayar (Kesinlik, Netlik): Verilen hareketi, ilgili yön ve yoğunluk doğrultusunda kontrol altında tutabilme becerisi

1974
Greg, sınıflarında yeni antrenman tekniğini kullanır.

1995
CrossFit topluluğu Santa Cruz, Kaliforniya’da kurulur.

2001
İnternet, CrossFit egzersizlerine ve demolarına dünya çapında erişim sağlamaya başlar. Böylece CrossFit yapanların iletişim kurması ve topluluğun daha da genişletilmesi için uygun bir platform oluşması sağlanmıştır.

2002
CrossFit topluluğuna hitap eden yayınlar çıkar.

2007
Aromas, Kaliforniya’da düzenlenen oyunlara 40 erkek ve 20 kadın katılır.

2010
Oyunlar Los Angeles’taki Home Depot Center’da gerçekleşir. Live.crossfit.com sitesinden canlı yayın yapılır. Reebok ve CrossFit, bu antrenman metodunu dünya çapında yaymak için bir topluluk kurarlar.

2011
Dünyanın her yerinden CrossFit yapanlar, WOD (Workout Of the Day) videolarını göndererek veya Box’tan onay alarak antrenman sonuçlarını ilk kez İnternette yayınladılar. Bölgesel elemelerden sonra, CrossFit oyunlari 29-31 temmuz arasinda Los Angeles, Kaliforniya’daki Home Depot Center’da gerçekleşti.

CrossFit Seviyeler

Seviye 1 – Acemi
(Formsuz / Formunu kaybetmiş veya sakatlık geçirmiş)
Bu seviye, sağlıklı yaşam için minimum standart niteliğindedir. Eğer sıfırdan başlanıyorsa, bu seviyeye ulaşmak 3-6 ay kadar sürebilir.

Seviye 2 – Yeni başlayan / İleri yeni başlayan
(Birkaç aydır CrossFit yapıyor, düzenli bir şekilde antrenman yapıyor)
Bu seviyedeki atlet, temel hareketlerde tutarlı teknikler sergiler ve çalışma kapasitesiyle kuvvetini geliştirme aşamasındadır. Bu seviyeye ulaşmak 6 ay – 1 yıla kadar sürebilir.

Seviye 3 – Orta seviye
(Bir veya bir yılı aşkın süredir CrossFit yapan)
Bu seviyedeki atletin genel form seviyesi güçlüdür, mutlak kuvvet seviyesi ve kuvvet / vücut ağırlığı oranı iyidir.

Seviye 4 – İleri seviye
(2 yıl veya daha uzun bir süredir CrossFit yapıyor)
Bu seviye, CrossFit alanında rekabet eden (bölgesel yarışmalar) veya kariyeri için ileri bir form seviyesine ihtiyaç duyanlar için uygundur. Bu seviyede ki atlet; mutlak kuvvet ve kuvvet / vücut ağırlığı oranı, dayanıklılık, güç ve beceriler konusunda kendi sınırlarını zorluyordur. Bu seviyeye az insan ulaşır; oysa tutarlı bir şekilde çalışan, efor sarf eden, doğru bir antrenman biçimi benimseyen ve toparlama (recovery) alışkanlıkları edinen herkes bu seviyeye ulaşabilir.

Seviye 5 – Elit
(3-5 sene veya daha uzun süredir CrossFit yapan)
Bu seviye birkaç yıllık çalışma ve fitness’a ciddi bir bağlılık gerektirir. Bu seviyeye ulaşmış bir atlet, olağanüstü ileri derecede becerilere ve kuvvete sahiptir. CrossFit öncesi muhtemelen yüksek performanslı bir atlettir ve uluslararası CrossFit yarışmalarında yarışabilecek kapasiteye sahiptir.

CrossFit metodunun amacı nedir?
CrossFit metodunun temel amacı; kişinin belirli bir zaman diliminde yapabileceği fiziksel çalışmanın miktarını artırarak, sağlığını olumlu yönde geliştirmektir. Kişinin genel sağlık durumunun iyileştirilmesiyle birlikte belirli bir görevi daha hızlı bir şekilde yerine getirebilmesi, eskiye göre daha formda olduğunun göstergesidir.

CrossFit yapabilmek için eğitimli olmam gerekir mi?
Hayır, kesinlikle eğitimli olmanız gerekmiyor. Antrum CrossFit’de tüm antrenmanlar farklı form seviyelerine göre adapte edilebilir. Önemli olan mevcut fiziksel kondisyonumuz değil, daha neler başarabileceğimizdir. Antrenman programımıza göre hedef, bedenimizin ve kas zincirlerinin gitgide daha entegre hale gelmesiyle birlikte biraz daha forma girmek ve dolayısıyla daha sağlıklı olmaktır.

CrossFit’ten ne gibi sonuçlar beklenebilir?
Antrum CrossFit’de ekstra kilolarınızın verilmesini hedeflemez. Amacımız, CrossFit metodunu kullanarak sağlığınızı iyileştirmektir. Elbette, ana hedefe ulaşma yolunda başka hedefler de ortaya çıkar ve gerçekleşir. Mesela; fazla kilolar verilecek, daha fazla kas kütlesi elde edilecek ve bel problemleri ortadan kalkacaktır. CrossFit metodu ile gün geçtikçe sağlığınız artacaktır.

CrossFit nasıl yapılır?
CrossFit’te üç farklı disiplini birleştiririz: Vücut ağırlığını kullanarak çeşitli hareketler yaptığımız jimnastik (pull-up, şınav, squat, ring dip…), ağırlık çalışması (halter, kettlebell…) ile yapılan destekli çalışma ve ‘Metabolik Yol’ (metabolic pathways) adı altında buluşan aerobik ve anaerobik. Farklı disiplinlerin bir arada uygulanmasıyla çalışma becerimizi iyileştirebilir ve forma girebiliriz. Böylece sağlığımız da iyileşir.

Oryantasyon nedir? Gerekli midir?
Kesinlikle. Box’un her yeni üyesine verilen eğitimde CrossFit’in temeline, vücudun çalıştırılan bölgelerine, anatomiye ve beslenmeye değiniyoruz. Sakatliklardan korunmaya yardimci oluyoruz.

“On Ramp” eğitimi tamamlandığında, yeni öğrenci CrossFit metodu ile çalışmaya başlayabilir ve çalışmasından maksimum fayda sağlar. Çünkü metodun prensibini ve temel hareketleri öğrenmiştir.

CrossFit bana uygun bir metod mu?
Kesinlikle. Seviyeye göre adapte edilebilme özelliği sayesinde herkes CrossFit metoduyla çalışabilir. Tek yapılması gereken, egzersizleri ve tempoyu bireyin kapasitesine göre adapte etmek.
CrossFit, sağlığını iyileştirmek isteyen herkese bunu başarmanın eğlenceli ve etkili bir yolunu sunmaktadır.

hollister outlet belstaff italia ugg saldi nike air max bianche louis vuitton scarpe louboutin outlet belstaff milano scarpe jordan canada goose italia air jordan italia scarpe air jordan borse michael kors air max bianche outlet woolrich christian louboutin outlet woolrich italia ugg outlet louis vuitton occhiali canada goose outlet occhiali louis vuitton woolrich outlet scarpe louis vuitton michael kors borse

michael kors portemonnaie ray ban clubmaster air max goedkoop beats by dre goedkoop nike roshe ray ban outlet nike air huarache damen ghd fladjern mont blanc kuglepen hollister berlin polo ralph lauren pullover woolrich parka gucci belt uk scarpe mbt scarpe jordan polos ralph lauren baratos ralph lauren schweiz ghd glattejern nike air max thea beige cheap oakleys

Daily wear metal rolex replica watch should pay attention to keep away from corrosive liquids, once found the bracelet, the clasp of rolex replica watches the link and function abnormalities, in order to replica rolex prevent the strap from causing damage or loss, please go to the service center for omega replica watches testing and maintenance.